Jak wynagradzać zarząd w NGO? – Podsumowanie
[AKTUALIZACJA 08.01.2021] Podsumowanie form wynagradzania zarządu NGO, stanowiło mój pierwszy duży cykl w ramach bloga. Do tej pory, artykuły te mają wysoką ilość odwiedzin. Zwłaszcza ten, dotyczący bardzo korzystnego powołania na podstawie uchwały. Takie rozwiązanie skutkuje całkowitym zwolnieniem z ZUS wynagrodzenia oraz z wymogów prawa pracy. Jeżeli chcesz od razu przejść do podsumowującej infografiki kliknij tutaj. Natomiast poniższa lista przeniesie Cię do konkretnych artykułów, w których krok po kroku pomagam wdrożyć konkretną formę zatrudnienia w NGO.

  1. Umowa o pracę.
  2. Powołanie jako specyficzny rodzaj świadczenia pracy.
  3. Kontrakt menedżerski.
  4. Podsumowanie wszystkich form (tu jesteś 🙂).

Dlaczego poradnik dla NGO?

Pomysł na jeden artykuł przerodził się w czteroczęściowy poradnik, ale ma to swoje uzasadnienie w problematyce zatrudniania członków zarządu. W wielu organizacjach jest to istotna kwestia, którą zwykle rozwiązuje się doraźnie. Takimi rozwiązaniami są np.: jakaś umowa o dzieło, zlecenie, umowa o pracę na kilka miesięcy w roku albo rozliczenie w ramach działalności gospodarczej.

Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie dla zarządu NGO?

Przepisy prawa umożliwiają wiele różnych rozwiązań kwestii wynagrodzenia. Dlatego warto poświęcić więcej czasu i dobrze przeanalizować możliwości finansowe oraz potrzeby NGO i członków zarządu. Z tych powodów, inaczej będzie wyglądać rozwiązanie wypłat w przypadku małych organizacji, inaczej w przypadku podejścia projektowego, gdzie płynność finansowa jest bardzo różna, a inaczej w dużych organizacjach mających stałe źródło funduszy. Dodatkowo, do tego dojdą kwestie pozaprawne, taki jak np.: zaufanie, potrzeby zatrudnianego, organizacja kadr i czasu pracy. Mam nadzieję, że poniższe podsumowanie różnych form pomoże w wyborze właściwej drogi.

Zlecenie i dzieło w NGO

W zestawieniu zawarłem również umowy o dzieło i zlecenia, chociaż nie są to podstawy do wypłaty wynagrodzenia za zarządzanie, tylko za inne prace w organizacji, to uznałem, że należy je uwzględnić dla większej przejrzystości. Ważna nowelizacja weszła w życie z początkiem 2021 roku. Zgodnie z nią, umowy o dzieło (za wyjątkiem tych zawartych z własnym pracownikiem) należy zgłaszać do ZUS. Co w praktyce, może mocno ograniczyć tą formę wynagradzania.

Infografika – jak wynagradzać zarząd w NGO

Poniższy diagram porównuje kwestie formalne, wynikające z przepisów, które raczej nie będą możliwe do modyfikacji. Drugi diagram zestawia kwestie, które mogą być modyfikowane odpowiednio do potrzeb. Są więc takim modelowym przedstawieniem rodzajów wynagradzania. Indywidualne rozwiązania powinny zawsze być dopasowane do konkretnej sprawy. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie wynagrodzeń w NGO i znalezieniu najlepszych rozwiązań zapraszam do kontaktu poprzez formularz na blogu lub moją kancelarią 4NGO.

Porównanie form zatrudniania w NGO (kwestie formalne).
Porównanie form zatrudniania w NGO (potrzeby i modyfikacje).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane posty

Obcy we władzach – czy osoby nie będące członkami stowarzyszenia mogą pełnić funkcje w jego organach?Obcy we władzach – czy osoby nie będące członkami stowarzyszenia mogą pełnić funkcje w jego organach?W ostatnim czasie dwa razy byłem pytany o powyższe zagadnienie, raz w związku z organem nadzoru, a raz w związku z zarządem. Na początku nie miałem wątpliwości, uznając że odpowiedź